درمان ریشه – عصب کشی – اندو

احیای مجدد دندان

درمان ریشه - عصب کشی - اندو

Root canal therapy

درمان ریشه دندان یا Root canal therapy یا اندو ، به عمل درمان مجرای اعصاب دندان که همان کانالها می باشند، گفته می شود . در اصطلاح عامیانه به درمان ریشه دندان ، عصب کشی هم گفته می شود.

عصب کشی اعمالی است که در طی آن مواد عفونی و عصب موجود در ریشه دندان برداشته  میشود . کانال ریشه و حفره ریشه دندان حفره‌هایی در ساختمان دندان هستند که به طور طبیعی بافت‌های عصبی و رگ‌های خونی و بافت‌های سلولی دیگری را در خود جای می‌دهند . در صورتی که پوسیدگی دندان در مراحل اولیه درمان نشود ، پوسیدگی از مینای دندان عبور نموده و به عاج می‌رسد و در ادامه می‌تواند به فضای پالپ ( یا همان ریشه دندان ) گسترش یابد . ورود میکروب‌ها به ریشه دندان باعث ایجاد التهاب در ریشه دندان شده و این التهاب باعث افزایش حجم پالپ می‌شود . با توجه به اینکه ریشه دندان یک محفظه بسته است ، التهاب باعث افزایش شدید فشار داخلی آن می‌شود . این افزایش فشار ، منجر به فشار آمدن به پایانه‌های عصب دندان شده و درد دندان شروع می‌شود

درمانی بدون درد

حین درمان دردی نخواهید داشت

توسط کادر پزشکی مجرب

پزشکان مجرب درمان ریشه

با استفاده از جدیدترین متد

توسط روتاری و اپکس فایندر

درمان مجدد ریشه

برای احیای دندان عصب کشی شده

جراحی ریشه دندان

در مواردی که دندان علی رغم انجام درمان ریشه مناسب ، همچنان در انتهای ریشه دارای عفونت و التهاب است بایستی مستقیما و از طریق جراحی تحت درمان قرار گیرد . در این حالت دندان کشیده نمیشود بلکه مستقیما عفونت یا کیست از طریق برش جراحی از انتهای ریشه حذف و پاکسازی می شود . در مواردی که پین قطور داخل کانال وجود دارد و یا دندانهایی که بدنبال درمان ریشه قبلی نیازمند کنترل هستند و هنوز ضایعه انتهای ریشه آن برطرف نشده است و یا پرکردگی قبلی ریشه به ورای ریشه گسترش یافته است ، ریشه دندان نیازمند جراحی می باشد .

درمان مجدد ریشه دندان

با رعایت اصول اولیه بهداشت دهان و دندان و مراقبتهای صحیح از دندانهایی که درمان ریشه شده اند ، این دندانها میتوانند در تمام طول زندگی سالم باقی بمانند . اما گاهی اوقات دندانی که تحت درمان بوده به خوبی فرایند بهبودی را طی نمیکند و با گذشت ماه ها یا حتی سالها بعد از درمان اولیه مجددا موجب درد و ایجاد آزردگی میشود که دلایل آن می تواند درمان ناقص قبلی ، شکستگی تاج یا از بین رفتن ترمیم قبلی دندان ، وجود کانالهای اضافی ریشه و موارد دیگر باشد که البته به تشخیص متخصص درمان ریشه باید تحت درمان مجدد ریشه قرار گیرد .

نشانه هایی که بعد از دیدن آنها نیاز به درمان ریشه دندان وجود دارد

  • درد در حین گاز زدن یا جویدن غذا بر اثر فشار بر روی دندان
  • درد درحین نوشیدن مواد سرد یا گرم بر اثر حرارت
  • درد خود به خودی و پایدار
  • تورم و بزرگ شدن سطح لثه به شکل جوش های سرسفید یا سفت که به طور کلی به آبسه معروف اند.

باید اشاره کرد که در برخی موارد بعضی دندان هایی که نیاز به درمان ریشه دارند ، هیچ کدام از علائم ذکر شده را ندارند . در اینجا اهمیت ویزیت شدن مداوم توسط دندانپزشک به چشم می خورد .

مراقبت های بعد از درمان ریشه

  • تا ۱ ساعت پس از درمان از میل نمودن خوراکی های جویدنی خودداری فرمایید .
  • ممکن است تا دو هفته پس از درمان ریشه دندان درد داشته باشید در این صورت می توانید از داروی ضد درد طبق تجویز دندانپزشک خود استفاده نمائید و در صورت عدم تسکین درد به دندانپزشک خود مراجعه نمائید .
  • تورم در ناحیه دندان درمان ریشه شده امری طبیعی است و در صورت بروز ، جهت دریافت آنتی بیوتیک مناسب به دندانپزشک خود مراجعه نمائید و از مصرف دارو بدون تجویز خودداری فرمایید .
  • ممکن است تا حدود یک ماه پس از درمان ریشه هنگام جویدن احساس فشار و درد داشته باشید این حساسیت به مرور زمان رو به کاهش می رود . در صورت تداوم و یا افزایش درد به دندانپزشک خود مراجعه نمائید .
  • دندانی که درمان ریشه میشود شکننده است از فشار وارد کردن به ناحیه دندان خودداری فرمائید و جهت جلوگیری از شکستن دندان نسبت به روکش کردن آن اقدام نمائید .
  • در ایده آل ترین شرایط حدود ۸۰ درصد احتمال موفقیت درمان ریشه وجود دارد در صورت عدم موفقیت بنا به تشخیص دندانپزشک درمان ریشه مجدد و یا جراحی ریشه انجام خواهد شد .

درخواست وقت

برای مشاوره و دریافت نوبت با ما تماس بگیرید

۰۲۱-۲۶۴۲۸۶۳۸

۰۹۳۰۹۹۹۹۰۷۸

https://instagram.com/dr.hamidreza.dadkhahan

مرکز دندانپزشکی دکتر دادخواهان

تهران بلوار اندرزگو

۰۲۱۲۶۴۲۸۶۳۸

امروز تماس بگیرید!

ساعات کار

شنبه - پنجشنبه : 10:00 - 18:00

قرار ملاقات

dr.dadkhahan@gmail.com